Doprava od 750,- Kč bez dobírky zdarma, výměna zboží zdarma.

Materiály a údržba bot

Jaké materiály se k výrobě používají a jak se o ně starat?


Skoro všechny boty, ať jde o sportovní, vycházkové, nebo turistické se vyrábějí ze čtyř základních materiálů. Těmi jsou kůže, guma, vlákna a syntetická kůže.

Kůže

je nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Pro dětskou obuv je nejvhodnější. Používané materiály – hověziny, vepřovice, koziny, koniny, teletiny, reptilie Kůže je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

Hladká kůže - jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován matný či lesklý.

Lakovaná kůže - kůže s hladkým a vysoce lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.

Nubuk - kůže broušená po líci. Podkategorií je tzv. „psavý nubuk“, který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.

Velur - kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, známější pod názvem semiš. Je méně náchylný na poškození než nubuk.

Největšími producenty kůže ve světě jsou USA, Brazílie a Austrálie, díky svým ohromným chovům krav. Ty ve své domovině slouží jako potrava a následně se jejich části používají v dalším odvětví průmyslu. Neopracovaná kůže je zaslána ke zpracování do Číny, Koreje a Tchai-wanu. Zde se z ní stává kůže opracovaná a tudíž materiál použitelný k výrobě. Opracováním je v případě bot barvení, nebo nástřik plastovými částicemi pro úpravu vlastností. Vše záleží na požadavcích výrobců bot.

Guma

Podrážka boty je vytvořena z gumy obsahující velké množství sloučenin jakými je přírodní guma, syntetická guma, plnidla, barvy a chemikálie upravující tvrdost, ohebnost, odolnost, stabilitu materiálu a prakticky vše na co pomyslíte. Přírodní guma Latex pochází z Thajska nebo Indonésie. Syntetická guma je polymerem (plastovým materiálem) pocházející od chemických společností z Číny, Koreje and Japonska. K vytvoření gumy jsou používané různé sloučeniny ve formě prášku, ze kterých se vyrobí materiál jako žvýkačka. Tato žvýkačka je vařena a tvarována k vytvoření podrážky.

Vlákna

Vlákno pro boty je vyráběno v Číně, Koreji a Tchai-wanu. Vlákno je ve skutečnosti tenká plastová nit buď jako samostatné vlákno, nebo zapletená dohromady. Plasty jako nylon, polyester, rayon a polypropylen určují vlastnosti a cenu vlákna. Často se používá také bavlna.


Kůže – pouze ta, jež je zpracovaná v celku, tedy ne kůže nadrcená na prach a spojená pojícím materiálem do desek

Potažená kůže – kůže na jejímž povrchu je nanesen materiál jiný než přírodní forma kůže

Textilie – přírodní či umělá

Ostatní materiály

Vrchní vrstva

Stélka a podšívka

Podrážka


Kůže

Stejně jako lidská kůže potřebuje vlhkost, i tato opracovaná potřebuje lásku a péči. Je vhodné ji chránit před deštěm a skvrnami voděodolnými spreji. Pro přídavnou ochranu, zachování barvy, lesk a mechanickou odolnost se používají krémy, barevná leštidla a krémy.

Potažená kůže


Potažená, nastříkaná a vosková kůže je označena tímto způsobem. Jedná se o přírodní variantu kůže potaženou textilií, gore-texem, či jinou chytrou textilií. Možný je také nástřik nanočástic na povrch kůže, případně kůže potažená vrstvou dezintegrované kůže obohacenou o částice či vlákna. Čistí se stejným způsobem jako čistě přírodní kůže či v závislosti na použitých materiálech. Například gore-tex = pouze voda + nanočásticový sprej.

Lakovaná kůže


O tyto boty se starejte stejně jako o vaše kožené boty. Otírejte je hadříkem, zbavte veškeré špíny, voskujte a leštěte. Tento materiál se přirozeně blýská na světle. Tím si ověříte, zda odvádíte dobrou práci.

Semiš


Tyto luxusní materiály vyžadují péči a pozornost. Používejte voděodolné ochranné spreje a čistěte je opatrně kartáčkem

Textilie

Jemný a tvarovatelný, tento materiál je možné čistit pěnou a houbičkou či kartáčkem. Starejte se o ně stejně jako byste se starali o své nohy a odmění se vám skvělými vlastnostmi
 

 

Provozovatel webu, Etuli s.r.o. , se sídlem Nepelova 953/7, Praha 9 Hloubětín 19800 , IČ: 01846469 , jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím