Doprava od 750,- Kč bez dobírky zdarma, výměna zboží zdarma.

Jak vybrat správné boty

Kdy koupit první dětské boty

Ve chvíli, kdy Vaše dítě chodí sebevědomě po svých a prozkoumává venkovní svět, přichází čas na koupi jeho/jejích prvních botiček. Zatímco se vaše dítě učí chodit uvnitř domu, zajistěte mu chůzi naboso. Díky chůzi naboso bude schopné vyvažovat pohyby a koordinovat krůčky, protože ucítí zem, po které kráčí.

Chůze naboso dovoluje chodidlům, kostem, svalům a šlachám přirozený vývoj. Stejně důležité je velké množství hmatových vjemů, jakými jsou teplota, vlastnosti povrchu, tvar a vlhkost, díky kterým je dítě udržované v neustálé pozornosti a objevování světa je pro něj úžasným dobrodružstvím. Touto činností se dítěti rozvíjí cit na velmi jemné vjemy a v budoucí části jeho vývoje se snáze učí, ve srovnání s dětmi vyrůstající v „bublině bezpečí“

Kosti dítěte jsou tvořeny jemnou kostí připomínající chrupavky. Příliš rané a časté nošení bot může kosti deformovat a zabránit tak přirozenému vývoji. Je dobré, když vezmete své dítě do obchodu s obuví, kde můžete chodidla změřit, zkonzultovat vývoj a volbu obuvi a zajistit tak správný výběr pro Vaše dítě.

Obutí bot je pro dítě novou zkušeností a možná se mu nebude líbit, je proto dobré volit obuv, která mu přijde co nejpodobnější chození naboso. Z pohledu dítěte je mu bráněno v přirozeném rozvoji. Je to stejné, jako kdyby Vás někdo od dnešního dne donutil, že máte nosit za každého počasí pevné rukavice.

Hledejte boty s kvalitním šněrováním pro pevné uchopení chodidel dítěte. Kontrolujte, zda jsou lehké a ohebné. Při výběru upřednostňujte materiály, které dýchajíjako kůže, bavlna, ovčí vlna či plátno. Dětské nožičky se poměrně dost potí a tak je vhodné vybírat prodyšný materiál.

Když Vaše dítě zkouší nové boty, prohmatejte oblast okolo palce, zda má dost místa. Mělo by mít zhruba 1 centimetr na růst. Také zkontrolujte šířku boty, zda přesně padne na chodidlo.

Nechte své dítě, ať se projde. Zajistěte, ať jeho chodidla při chůzi v botách nekloužou, ani když stojí na špičkách. Příliš velké boty deformují chodidla, kvůli soustavným nárazům na strany bot a snaze chodidla zastavit klouzání skrze nepřirozené zatínání svalů. Berte své dítě na pravidelné měření chodidel každých 6 – 8 týdnů. Za rok vyroste zhruba 2 velikosti bot, takže potřebuje nové boty celkem často. Pokračujte s frekvencí měření až do čtyř let, poté můžete snížit frekvenci na jedno měření za 3 měsíce.

Je vždy lepší kupovat svému dítěti nové boty. Boty z druhé ruky jsou již přizpůsobené chodidlům jiného dítěte a nezajistí správnou podporu pro vývoj nohy. Použité boty jsou také zvyklé na jiný styl chůze, a tudíž naruší rozvoj chůze a pohybů vaší ratolesti.

Boty, které sedí…

Základní pravidlo je, že bota musí sedět tvaru chodidla. Chodidlo nemůže být nikdy nuceno přizpůsobit se botě. Pokud se tak stane, či opačně je bota moc veliká, dochází k puchýřům, otokům a postupné deformaci pohybového aparátů včetně dlouhodobých problémů. Mezi ty patří například vybočení palce a špatná pohybová koordinace dítěte a následkem toho i dospělého. Dovolte vašemu dítěti plnohodnotný život a zdravé nohy koupí správné a kvalitní obuvi. 

Už je zase na čase…

Hledejte signály u svého dítěte, jakými jsou stížnosti na nepohodlí, ochozené části boty, či natržené švy. Boty, které nesedí, a jsou moc malé, se ochodí velice rychle v oblasti palců a boty které jsou moc velké, mají špičku ohnutou směrem nahoru. Chodidlo dítěte roste zhruba 2 velikosti za rok. Je však dobré kontrolovat jejich velikost jednou za 6 – 8 týdnů.

Již jen správná obuv - co kontrolovat na nových botách

Bez ohledu na značku, bota by měla být ohebná, skvěle sedět a vyrobená z prodyšných materiálů. Odolnost, prodyšnost a flexibilita boty je zajištěna přírodními materiály z řad kůže, bavlny, ovčí vlny a různých druhů plátna.

Ohebnost: Boty, které vaše dítě nosí, musejí být extra měkké, ohebné a lehké. Ujistěte se, že je můžete ohnout, zakroutit s nimi všemi směry a cítit prstíky svého dítěte skrze materiál. S věkem můžeme přistoupit k pevnějším botám, musíme mít však na paměti, že čím měkčí a ohebnější bota, tím lepší vývoj pohybového aparátu a vyšší požitek z chůze.

Prodyšnost: Nejprodyšnějšími materiály jsou kůže, bavlna, vlna a plátno. Měli bychom se jich tedy držet. Plusem je i fakt, že jsou mnohem ohebnější a zajišťují přirozenější podpěru pro chodidla vašich dětí.

Vhodnost a prostor: Každá bota musí projít testem palce – špička vašeho palce by se měla vejít mezi palec a špičku dětské boty (cca 1cm).

Výběr správné obuvi pro kojence a batolata

Ideální bota je lehká, měkká a ohebná s prodyšnou horní vrstvou a plně upravitelným šněrováním pro co nejlepší pohodlí a stabilitu. Boty by měly mít hladkou podrážku, kvůli nízkému tření a snížení rizika pádu o malé terénní nerovnosti. Boty, které jsou příliš přilnavé, mění krok a chůzi dítěte a tím i kostní klenbu a stavbu šlach a kostí, protože je dítě nucené příliš zvedat nohy.

Dětská chodidla se poměrně hodně potí, proto je dobré vyhnut se koupi syntetické obuvi, která neumožnuje chodidlu dýchat. Přírodní materiály mají výborné vlastnosti v odvětrávání, odolnosti a ohebnosti a jsou tedy výbornou volbou pro Vaše dítě. Vždy však záleží na druhu materiálu a proto doporučujeme osobní konzultaci.

Výběr vhodné obuvi pro dítě v předškolním a školním věku

Vybírejte obuv se zaobleným prostorem pro palec. Tím mu umožníte množství prostoru pro pohyb. Boty mají být z materiálů, jež dýchají, jakými jsou kůže či plátno. Při výběru syntetických materiálů hledejte lékařské atesty a zkoušky prodyšnosti srovnávané s přírodními materiály. Do budoucna připravíme články i na toto téma. Jemná guma a kůže jsou doporučovány protože umožňují dítěti přirozený vývoj pohybového aparátu.

Nové boty se dnes již nemusí přizpůsobovat chodidlům. Každé boty, které se musejí „vychodit,“ jsou buď špatně navržené, nebo nesedí chodidlu dítěte.

Veškerý náš sortiment je vytvořen pro děti od kojenců po dospívající děti a patří mezi to nejlepší, co je dnes srovnatelné s chozením naboso. Měkká podrážka, využití přírodních materiálů, důraz na ochranu a ohebnost jsou vlastnosti spojující nabízený sortiment obchodu Dětské obuv Balabenka.

Personál obchodu Dětská obuv Balabenka Vám velice rád poradí s výběrem.

Provozovatel webu, Etuli s.r.o. , se sídlem Nepelova 953/7, Praha 9 Hloubětín 19800 , IČ: 01846469 , jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím